تاثیر فناوریهای بلاکچین بر حوزه املاک و مستغلات در ایران


چکیده

همۀ فناوری­های نوظهور دارای دو وجه تخریبی و سازنده هستند.. یکی از فناوری­های نوظهوری که اخیراً رشد چشمگیری داشته و به تدریج وجوه تخریبی و سازندۀ خود را آشکار می سازد، فناوری بلاک­چین است. این فناوری در حال دگرگون کردن حوزۀ املاک و مستغلات است که با ورود بلاک­چین در سراسر جهان در حال تحول است.

در این مقاله با استفاده از مدل سوات، اقدام به تحلیل پیامدهای ورود این فناوری به حوزۀ املاک و مستغلات در ایران می­کنیم. بدین منظور، تاریخچۀ این حوزه را به سه دورۀ (1) پیشا-الکترونیکی، (2) الکترونیکی و (3) دورۀ بلاک­چینی تقسیم می­کنیم. با فهم تحولاتِ روی­داده در انتقال از دورۀ (1) به دورۀ (2) می­توان الگویی اولیه برای فهم تحولاتی ایجاد کرد که در انتقال از دورۀ (2) به دورۀ (3) ایجاد خواهد شد. به همین منظور و برای فهم پیامدهای انتقال از دورۀ (1) به دورۀ (2) سه دسته از ذی­نفعان اصلی این حوزه یعنی دفاتر ثبت اسناد و املاک (به عنوان نهاد حاکمیتی)، مشاورین املاک (حلقۀ واسط نهاد حاکمیت و مردم) و مردم (ذی­نفعان نهایی) شناسایی شد.

پیمایش دو گروه اول از طریق مصاحبه و تحلیل کیفیِ آنها و گروه سوم از طریق پرسشنامۀ اینترنتی و تحلیل کمیِ آن انجام شد. نتایج تحقیق نشان می­دهند که شفافیت و انعطاف ­پذیری، مهم­ترین نقاط قوت؛ پیچیدگی و نابالغ بودن فناوری، مهم­ترین نقاط ضعف؛ ورود به عرصه بین الملل و ادغام بازارهای مالیِ مختلف، مهم­ترین فرصت­ها؛ و بدبینی حاکمیت و عدم پذیرش از سوی جامعه، مهم­ترین چالش­های راه­ حل­های بلاک­چینی در حوزۀ املاک و مستغلات هستند.

واژگان کلیدی: فناوری­های نوظهور، راه­ حل­های بلاک­چینی، املاک و مستغلات، سوات.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    صفحه اصلیخدماتارتباط با ما