شیوه همسریابی با نگاهی بر سایت های همسریابی اینترنتی


چکیده

ازدواج و گزينش همسر از مهمترين شاخص‌هاي ازدواج اسلام در هـر جامعـه است. امروزه با توجه به تغيير شيوه هاي همسرگزيني و الگوهـاي نـوين همسریابی از شـكل سنّتي به مدرن، كاركرد خانواده نيز از اين امر تأثير مي‌پذيرد و بـه نظـر مـي‌رسـد كـاركرد خانواده در اين ازدواج‌ها نيز متفاوت است و از آنجایی که انتخاب درست و عاقلانه همسر می‌تواند تا حد زیادی متضمن ازدواجی مستحکم و پایدار نیز باشد، شیوه همسریابی و همسرگزینی از مباحث مهمی است که باید به آن توجه جدی داشت؛ چرا که در بحث‌های تشکیل خانواده این مهم، گاه به فراموشی سپرده می‌شود.

امروزه کم کم شیوه های سنتی تشکیل خانواده جای خود را به شیوه های مدرن و جدید داده‌اند و کانون‌های همسریابی و همسرگزینی دیگر فقط معطوف به خانواده‌ها نیست. علل و عوامل متعددی باعث این تغییرات شده اند و همچنین شیوه ها و مدل‌های جدیدی در سایه آن پدید آمده اند که در این نوشتار در پی آن هستیم تا به بررسی یکی از شیوه‌های همسریابی و همسرگزینی بپردازیم. در عصر اطلاعات و ارتباطات وگسترش و نفوذ فضای مجازی، انتخاب همسر به این عرصه نیز راه پیدا کرده است و سایت‌های همسریابی و همسرگزینی نیز بالتبع این نیاز پدید آمده‌اند. سایت‎هایی که تحت نظارت وزارت ورزش و جوانان نیستند و بیشتر با انگیزهای مادی بوجود آمده‌اند.

آسیب‌های اجتماعی زیادی این سایت‌ها برای کاربران و اعضای خود ایجاد نموده‌اند و سودجویان نیز از این بستر برای رسیدن به اهداف خویش بهره می‌برند، به همین دلیل لزوم نظارت و توجه جدی سیاست گذاران و متولیان امر را می‌طلبد. در این نوشتار سعی برآن است با نگاهی به شیوه‌های جدید همسریابی و همسرگزینی، به سایت‌های همسریابی اینترنتی بپردازیم و آسیب‌ها و فرصت‌های آن احصا ‌شود و در نهایت راهبردهایی برای بهبود وضعیت انتخاب همسر جوانان ارائه می‌شود.

واژگان کلیدی: شیوه های همسرگزینی،نفوذ فضای مجازی، آسیب های اجتماعی همسریابی اینترنتی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    صفحه اصلیخدماتارتباط با ما